Wypadanie włosów to naturalny proces. Średnio każdego dnia tracimy 50-80 włosów – taka skala jest jak najbardziej normalna i nie należy się nią przejmować. Problem zaczyna się, kiedy wypadających włosów jest coraz więcej i znajdujesz je wszędzie – na ubraniach, na szczotkach, na podłodze i na dnie wanny po kąpieli. Takie silne wypadanie włosów zazwyczaj nie dzieje się bez powodu. Jakie są najczęstsze powody wypadania włosów?
1.Stres i przemęczenie
Stres działa destrukcyjnie na nasz organizm – osłabia odporność, pogarsza kondycję skóry, zaostrza objawy wielu chorób i… no właśnie, powoduje nadmierne wypadanie włosów. Jak temu zaradzić?
Wyeliminowanie sytuacji stresowych z życia jest niemożliwe i zupełnie niepotrzebne. Najbardziej destrukcyjnie na nasz organizm działa przewlekły stres i to z nim należy walczyć. Zacznij od wygospodarowania chwili tylko dla siebie każdego dnia, nawet jeśli miałoby to być 20 min. Zatrzymaj się, odetchnij, wypij gorącą herbatę i spróbuj się wyciszyć. Uspokojenie zestresowanego organizmu może pomóc wyeliminować lub znacznie zredukować nadmierne wypadanie włosów.
2. Choroby skóry głowy
Wypadanie włosów może być spowodowane również chorobami skóry głowy, np. grzybicą czy łojotokowym zapaleniem skóry. W takiej sytuacji stan zapalny uniemożliwia normalny cykl rozwoju włosa i skutkuje jego przedwczesnym wypadaniem.
3.Zaburzenia hormonalne
Zaburzenia hormonalne są bardzo częstą przyczyną nasilonego wypadania włosów. W przypadku kobiet problem często tkwi w rozregulowanych hormonach tarczycy czy nieprawidłowych poziomach hormonów płciowych. W przypadku tych drugich, zaburzony cykl życia włosa może być związany z hiperandrogenizmem, który często towarzyszy zespołowi policystycznych jajników. Wypadanie włosów po ciąży czy podczas menopauzy również związane jest z burzami hormonalnymi, które na tych etapach życia zachodzą w kobiecym organizmie.
4. Niezdrowa dieta
Dieta ma ogromny wpływ na to, jak funkcjonuje nasz organizm. Na stan skóry głowy i włosów destrukcyjnie wpływa nadużywanie kawy i mocnej herbaty, cukier, sól, produkty przetworzone, słodycze, białe pieczywo czy alkohol.
Jeśli zależy Ci na tym, by poprawić stan skóry głowy i zatrzymać wypadanie włosów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania na zdrowszy i mający korzystny wpływ na cały Twój organizm – nie tylko na włosy. Jak to zrobić? Wprowadź do diety więcej wartościowego białka, np. z ryb i mięsa dobrej jakości. Zadbać o odpowiedni poziom żelaza – oprócz mięsa bogatym jego źródłem są np. rośliny strączkowe. Pamiętaj, że wit. C poprawia wchłanialność żelaza z produktów roślinnych.
5. Nieprawidłowa pielęgnacja
Powód wypadania włosów może być również zupełnie błahy. Jeśli zauważysz nasilone wypadanie, przyglądnij się swojej pielęgnacji. Być może bardzo często wiążesz włosy ciasno i wysoko, przez co osłabiasz ich cebulki. Źle na kondycję włosów wpływa również częste suszenie gorącym powietrzem. Wypadać mogą również włosy często farbowane lub traktowane silnymi środkami do stylizacji.
Jeśli martwi Cię nadmierne wypadanie włosów, najpierw poszukaj przyczyny wśród przytoczonych wyżej powodów. Czasami może pomóc naprawdę niewielka zmiana. Jeżeli poprawa nie następuje, umów się na konsultację trychologiczną, podczas której specjalista pomoże Ci rozwiązać Twój problem.
Zapraszam na konsultację
Z Pozdrowieniami
Agnieszka
Comentários